top of page

Yağ kaynaklı diz içine kök hücre uygulaması (SVF Stromal Vasküler Fraksiyon)

Vücudumuzdaki yağ dokusunun temel görevi vücut yüzeylerimizin şekillendirilmesine yardımcı olmak ve büyük bir enerji deposu olarak görev almaktır. Buna karşın aslında yağ dokusunun çok yeni keşfedilen bir özelliği de vücudumuzun en önemli kök hücre depolarından biri olmasıdır. Mezenkimal kök hücre deneilen hücreler;yüksek çoğalma ve hücre yenileme kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda düşük immunojenik özelliği olana bu hücreler vücudumuzdaki farklı hücrelere (kıkırdak , kemik, damar endotel ) dönüşebilme özelliğine sahiptir. Bu özellikleri günümüzde çok sayıda hastalığın tedavisinde yardımcı olmaktadır. Ortopedi de özellikle diz kireçlenmesi ( gonartroz ) , diz kapağı kıkırdak hastalıkları ( kondromalazi patella ) gibi , yıpranmış ( dejeneratif ) menisküs hastalıklarının tedavisinde erken dönemlerde faydalı olmaktadır.

Kök hücreler yağ dokusu dışında kordon kanı, kemik iliği dokularından da elde edilebilmektedir. Yağ dokusundan elde edilen kök hücrenin avantajı is beraberinde büyüme faktörlerini de içermesidir. Bunlar; EGF, VEGF, bFGF dir.

Bu büyüme faktörleri anjiyogenesisi (damaroluşumu) artırarak,enjekte edildiği bölgeye oksijen ve besin taşınmasını sağlar ve tamir mekanizmalarını harekete geçirir.


Yağ kaynaklı kök hücre uygulamasının en önemli avantajları


Kişinin kendi yağ dokusundan elde edildiği için alerjik yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Diğer kök hücre yöntemlerine göre 3 kat daha fazla kök hücre içermektedir; Bu durum tedavinin etkinliğini arttırır.

İşlem diğer kök hücre alma yöntemlerine göre daha basittir

Toksik değildir, sentetik bileşenler içermez.

Sonuçlar hızlı ve kalıcıdır

Hayvansal (sığır, domuz) bileşenler içermez.

Göbek bölgesinden alınan yağlardan dolayı ikincil yararlar olarak kısmi incelme sağlar.


Yağ kaynaklı kök hücrenin ortopedide kullanım alanları


El ve El bileğinde ;kök hücre ile el ve el bileği tedavisi; el bileğindeki kıkırdak, kemik, tendon, bağ ve kas hasarlarının onarımı için yapılır.

Dirsekte; kök hücre ile dirsek tedavisi; dirsek eklemindeki kemik, kıkırdak, kas, tendon, ve bağ hasarlarının onarımı için yapılır.

Omuzda; Kök hücre ile omuz tedavisi; omuz eklemindeki kemik, kıkırdak, kas, tendon, ve bağ hasarlarının onarımı için yapılır.

Kalçada; Kök hücre ile kalça tedavisi; kalça eklemindeki kemik ve kıkırdak hasarlarını onararak eklem ömrünü uzatmak ameliyata giden süreci ortadan kaldırmak için yapılır.

Dizde Kök hücre ile diz tedavisi; diz eklemindeki ön çapraz, arka çapraz, diz kapağı bağları, iç yan bağ, dış yan bağ, menisküs ve kıkırdaktaki grade 2 seviyesine kadarki yırtık ve dejenerasyonların onarımı için yapılır. Dizdeki kireçlenmeyi azaltarak eklem ömrünü uzatmayı sağlayabilir.

Ayak ve Ayak bileğinde; Kök hücre ile ayak bileği tedavisi; ayak bileğindeki kireçlenmeler, bağ ve tendon hasarlarının onarımını sağlayarak eklem ömrünü uzatmak için yapılır.Yağ kaynaklı kök hücre nasıl elde edilir ?Yağ kaynaklı kök hücre elde edilmesi ameliyathanede steril koşullarda anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu işleme lipoaspirasyon denir.

Lipoaspirasyon; liposuction a benzer bir işlem olup burada alınan yağ doku miktarı liposuctiona'a göre daha azdır.


İşlemde hastanın karın kısmının alt bölgesinden bir miktar lipo (yağ dokusu) emilimle örnek alınmasıyla başlar. Bu işlem için göbeğin uygun kısmından açılan iki adet ufak delikten girilerek özel solüsyonlar enjekte edilmesi ve sonrasında lipoemilim işlemi ile yağ doku elde edilme işlemi ile tamamlanır.

Alınan yağ dokusu özel filtrasyon işlemlerinden geçirilerek kan ve diğer kirletici elemanlardan temizlenir. Kök hücreden zengin yağ dokusu haline getirilir
Daha sonra elde edilen kök hücreleri içeren yağ dokusu uygun yere uygun miktarda enjekte edilir.


Videoda örnekte gördüğümüz vakada diz kireçlenmesi olan bir hastamızda diz eklemi içine uygulanışını görmektesiniz.


Operasyon sonrasında hastanın genellikle 1-2 saat istirahat etmesi yeterli olurken duruma göre 24 saat müşahede altında tutulması da gerekebilmektedir. İstirahatten sonra aksi bir durum oluşmadığı takdirde hasta evine gönderilir.


Operasyon sonrasında sıklıkla görülen yan etkiler karın çevresinde oluşabilecek minimal geçici morluk ,uygulama yerinde geçici ağrı yada rahatsızlık hissi olmaktadır. Bu şikayetler ortalama 48-72 saatte geçmektedir.

Hastalar işlem sonrasında günlük hayatlarına normal olarak devem edebilmektedirler.
Bilimsel Yayınlar

1) BrownSA,LeviB,LequeuxC,WongVW,MojallalA,LongakerMT.Basicscience reviewonadiposetissueforclinicians.PlastReconstrSurg.2010;126:1936–1946.

2) ZukPA,ZhuM,MizunoH,etal.Multilineagecellsfromhumanadiposetissue: Implications for cell-based therapies. Tissue Eng. 2001;7:211–228.

3) Moon MH, Kim SY, Kim YJ, et al. Human adipose tissuederived mesenchymal stem cells improve postnatal neovascularization in a mouse model of hindlimb ischemia. CellPhysiol Biochem. 2006;17:279–290.

Comments


bottom of page