Yaz aylarında yaşlıları bekleyen büyük tehlike : Kemik Kırıkları

January 29, 2017

      Yaz aylarında  havuz ve denize girmek, sıcak nedeniyle daha fazla duş almak gibi etkenlerle düşme vakalarında da artış oluyor. Yaşlılarda düşmeler daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Peki yaşlılarda düşmelere bağlı komplikasyonlar nelerdir ?

 

           Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan işitsel ve görsel algılamadaki bozukluklar, koordinasyon ve dengedeki bozukluklar ve kuvvet azalması; yaşlıların çevresel tehlikelerle karşı karşıya kalmalarını kolaylaştırmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcak nedeniyle banyo, havuz, deniz gibi yerlerde yaşlıların daha fazla bulunmasına bu da buradaki çevresel tehlikelerle daha fazla karşılaşmasına yol açmaktadır. Bu da yaz aylarında yaşlılarda tehlikeli düşme vakalarına yol açmaktadır.

 

 

Yaşlılarda düşme vakalarında  sıklıkla aşağıdaki komplikasyonlar görülmektedir

1-Yaralanmalar, kalça, femur (bacak) , humerus (kol) , el bileği , omuz , kaburga, omurga kırıkları  ,beyin zarı altına kanama , ağır yumuşak doku yaralanmaları

2-Fiziksel yaralanmaya bağlı hareket kaybı

3- Düşme korkusu nedeniyle hareket kaybı. ( Kişinin yürümeye korkması nedeniyle yatağa bağlı kalması )

4-Uzun süreli hastanede yatma gereksini mi. Bu da tromboz  (damar içi pıhtı oluşması)  ve emboli ( pıhtının kan dolaşımı yoluyla başka yerdeki damarları tıkaması ) riskini arttırmaktadır.

5-Kişinin kendine bakabilme yetisini kaybetmesi ve başkasının bakımına muhtaç hale gelmesi

6-Ölüm

 

 

Kırıklar belirli bir yaştan sonra ciddi sorunlara neden oluyor? Yaşlılarda düşmelere bağlı kırıklar nasıl tedavi ediliyor?

 

Yaşlılarda oluşan düşme vakalarının % 70 ‘i bir yaralanma ile sonuçlanmaktadır. Yaralanmalar içerisinde kırıklar oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu kırıklardan da en sık gözleneni kalça ve ön kol kırıklarıdır. Yaşlılarda oluşan kırıklar hayati önem arzetmektedir. Bu yüzden yaşlılarda oluşan kırıklar normal erişkin kırklarından biraz daha farklı tedavi edilmektedir.

     Yaşlı hasta kırıklarında birincil öncelik hastının bir an evvel mobilize edilmesi ; yani ayağa kaldırılıp yürtülmesidir. Hastanın kırığa nedeniyle  yatağa bağlı kaldığı süre arttıkça , mortalite yani kırığa bağlı komplikasyonlardan ölüm riski de o kadar artmaktadır. Yapılan çalışmalar osteoporotik yaşlı hasta kalça kırıklarının beklenen yaşam süresinde % 20 azalmaya neden olduğunu tespit etmişlerdir.Yaşlı kırıklarında kırığın kendisi kadar kırığın oluşturduğu komplikasyonlarda ölümcül olmaktadır. Bu yüzden yaşlı hasta kırıklarında hastayı daha çabuk ayağa kaldıracak kırık tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Örneğin 20-30 yaş arası bir hastadaki kalça kırıklarının nerdeyse tamamına yakını  implant ( vida, plak, çivi) lar yardımıyla kaynatılmasına çalışılırken; yaşlı hastalarda protezle kırığın tamiri ( yani kırık parçanın çıkartılıp yerine aynı  görevi gören yapay metal implantın yerleştirilmesi )  kırığın tipine göre tercih sebebi olabilmektedir.

 

 

 

Yaşlı hastaların kırıklarının büyük kısmında osteoporoz ( kemik erimesi ); kırığın oluşmasını  kolaylaştırıcı bir rol oyanmaktadır.  Osteoporoz; kırık cerrahisi sonrasında uygulanmış olan implantların ( tespit materyallerinin ) % 20 oranında yetmezliğine ( kırılması , kırığı yeterince tutamaması ) yol açmaktadır. Bu yüzden yaşlı hasta kırıklarını tedavi ederken  daha stabil tespit yapmak amacıyla ve kaynamayı kuvvetlendirmek için yardımcı stabilize edici kemik grefti ( başka bir kemik dokusundan kemik nakli ), kemik çimentosu, kırığın kısaltılarak kaynatılmaya çalışılması standart tedaviye ek olarak uygulanabilmektedir.

 

Düşmemek için alınması gereken önlemler nelerdir?

 

Yaşlı hastaları kırıktan korumak için , kişinin düşmesini engellemek gerekir. Bunun için bir takım çevresel önlemler  almak gerekebilir.

 

 1. Özellikle kişinin takılıp düşmesine yol açacak halı, kilim gibi eşyaların kaldırılması yada yere iyice sabitlenmesi

 2. Kişinin dengesini koruyabilmesi için baston kullanmasının teşviki

 3. Kişinin göz muayenesinin yapılması ve görmesinin iyileştirilmesi

 4. Geceleri ev içinde gece lambaları ile aydınlatma kullanılması

 5. Banyoların ve tuvaletlerin yaşlıların kullanabileceği şekilde dizayn edilmesi. Yerlerin kuru olmasının sağlanması ve tutma kollarının duvarlara montajı gibi

 6. Geceleri yatak yanında walker ( yürüteç ) bulundurulması

 7. Mümkünse kişinin yattğı yer ile tuvalet , banyo arası mesafenin kısaltılması

 8. Kişinin mutlaka tabanı  kaymaz terlikler kullanmasının teşviki

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Please reload

© 2015 Davud Yasmin Yasal Uyarı : "Op.Dr.Davud Yasmin web sitesinde paylaşılan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, yasal düzenlemeler uyarınca reklam, teklif vb. teşkil etmez.  Bu sitede paylaşılan bilgileri ve sair diğer tüm verileri DavudYasmin yazılı izni olmaksızın kullananlar hakkında yasal işlem yapılır. Bu siteyi ziyaret edenler, yukarıda yer alan şartları kabul etmiş sayılır.

 • Facebook Clean Grey
 • Twitter Clean Grey
 • LinkedIn Clean Grey